Pobyt na jihu Afriky nebyl nikdy výhodnější než teď !

Afrika nikdy nebyla levná destinace, což souvisí nejen se vzdáleností, kterou musí člověk překonat, aby se na tento kontinet vůbec dostal, ale i s řadou dalších nemalých nákladů přímo na místě.

Ten kdo byl někdy na safari, pochopí poměrně lehce, proč tomu tak je. Safari kempy se většinou nacházejí na odlehlých místech, kam není lehké cokoliv dopravit – od zásob jídla a pití, přes náhradní díly pro auta až třeba po samotný personál safari základny. Mnohdy není možné se na místo dostat jinak než letecky, a to samozřejmě něco stojí. Chráněné oblasti se bez peněz také neobejdou, výdaje na činnost strážců zvěře jsou pro existenci rezervací naprostou nezbytností a promítají se do vysokého vstupného, které se pohybuje v řádech několika desítek dolarů na osobu a den. Když se k tomu ještě přidá nevýhodný kurz dolaru vůči koruně, není divu, že v poslední době cena za pobyt (zvláště ve Východní Africe) spíše soupala.

Zcela jiná je ale situace na jihu Afriky, kam cesta aktuálně vychází mnohem levněji než v minulosti. Týká se to konkrétně Jihoafrické republikyNamibie a souvisí to s nebývale výhodným kurzem jihoafrického randu vůči české koruně. Zatímco v uplynulých letech se kurz randu pohyboval až na hranici 2,50 kč za jeden rand, aktuálně poklesl pod dvě koruny. Tento vývoj má na svědomí komplikovaná situace v jihoafrických zlatých dolech a je zde oprávněný předpoklad, že tento trend pár měsíců vydrží. Cestování po Jihoafrické republice a Namibii proto nikdy nebylo tak výhodné, jak je tomu právě teď a v některých případech se cesta do těchto zemí dá přídit až o 20% levněji než třeba před rokem.

Pokud tedy výlet na jih černého kontinentu zvažujete, je právě teď ta nejpříhodnější doba a nejen kvůli výhodným cenám. Zatímco se u nás o svá práva pomalu začíná hlásit podzim, na jižní polokouli přebírá vládu nastupující jaro!

Přihlásit se do zpravodaje
zde

Namibie Foto safari
EXPEDICE SNĚŽNÝ LEVHART 2013

"CK Away se před lety zasloužila o mou první větší cestu na africký kontinet. Byla to právě tato zkušenost, která mě přivedla k tomu, že se od té doby do Afriky stále vracím... "

 

Lenka Klicperová

šéfredaktorka magazínu Lidé a země


Film O. Šilhové a L. Klicperové "LATIM OBŘEZANÉ"

Copyright © 2008–2013 Václav Šilha. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele a majitele www stránek zakázáno. Vyrobil PolyWeb.cz